آخرین عناوین
مسابقات
اوقات شرعی
ورود
نام کاربری :   
کلمه عبور :   
 
متن تصویر را وارد کنید:
عضویت
اخبار > سرویس‌ اطلاعاتی رژیم اسرائیل؛ کلکسیونی از جنایت و ناکامی
 


  چاپ        ارسال به دوست

سرویس‌ اطلاعاتی رژیم اسرائیل؛ کلکسیونی از جنایت و ناکامی

سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای صاحب قدرت در جهان بدلیل مخفی‌کاری ذاتی‌شان، همواره از موضوعات مورد علاقه رسانه‌ای بودند و بزرگترین بمب‌های خبری جهان (نظیر افشاگری‌های ویکی‌لیکس، اسنودن و ...) نیز به افشای عملیات و فعالیت‌های سرویس‌های اطلاعاتی قدرت‌های جهانی اختصاص داشته است. در گزارش‌های قبلی سرویس اطلاعات انگلیس موسوم به اینتلیجنس سرویس و همچنین سرویس اسرارآمیز اطلاعات روسیه (کا.گ.ب) و عملیات‌ها و فراز و نشیب‌های آن در طول تاریخ حیاتشان مورد بررسی قرار دادیم.


گروه گزارش ویژه مشرق در سلسله‌ گزارش‌هایی، به معرفی مشهورترین سرویس‌های اطلاعاتی جهان از آغاز فعالیت‌ آن‌ها و مهمترین عملیات‌های این سرویس‌ها تا به امروز پرداخته است.

در ادامه معرفی سازمان‌های اطلاعاتی جهان، در این گزارش سرویس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی را معرفی و ساختار سازمانی و برخی از مهمترین عملیات‌ها و اقدامات آن‌ را بررسی خواهیم کرد. به جرأت می‌توان گفت بیشتر توان دستگاه‌های اطلاعاتی - امنیتی اسرائیل به حذف فیزیکی شخصیت‌های -فلسطینی و غیرفلسطینی - مربوط می‌شود که به نوعی با موجودیت این رژیم جعلی در تضاد است و برای بقای آن خطر محسوب می‌شود. عملکرد، شیوه ترور و اهداف اسرائیل نشان می‌دهد از افرادی با پیشینه صرفا علمی و دانشگاهی تا مقامات ارشد کشورهای دیگر، برای بنیان‌های متزلزل این رژیم تهدید محسوب شده و در لیست ترور قرار می‌گیرند.

پیش از این گزارش ویژه مشرق، برخی از اقدامات موساد در ایران و خرابکاری‌های این سرویس در داخل کشور را مورد بررسی قرار داده بود، لذا در این گزارش، به فعالیت‌های موساد در ایران پرداخته نشده است. 

همه آنچه که باید درباره سرویس اطلاعاتی رژیم اسرائیل بدانید+تصاویر و فیلم

موساد

ریشه­ اولیه موساد به سال 1937 برمی‌­گردد که "هاگانا" سازمان "موساد لیالی‌ فی بیت" به معنی "دفتر مهاجرت" را تشكیل داد. اما تشکیل سازمان موساد به سال 1949، اندکی پس از اعلام دولت اسراییل برمی‌­گردد. در آن سال، با توجه به تعدد سازمان‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی، رهبری این رژیم تصمیم گرفت كه سازمان ویژه‌ای برای هماهنگی میان فعالیت‌های این سازمان‌ها تاسیس كند. بدین ترتیب، سازمان توسعه همکاری اسراییل که موسس آن "رئوفین شیلواح" Reuven Shiloah بود، شکل گرفت و در حکم "دژ مستحكم برای خدمت به اسرائیل" بود. شیلواح، پس از تشكیل موساد رسما ریاست آن را عهده‌دار شد.

همه آنچه که باید درباره سرویس اطلاعاتی رژیم اسرائیل بدانید+تصاویر و فیلم

رئوفین شیلواح اولین رئیس موساد

شیلواح از طریق سازمانش که زیر نظر وزارت امور خارجه­ اسراییل اداره می­‌شد، اقدام به ایجاد تعاون در میان شاباک، آمان، و دفتر سیاسی امور خارجه کرد. در سال 1951، این سازمان به دستور مناخیم بگین -نخست وزیر وقت- رسما به "موساد" تغییر نام داد. موساد، در ژوئن 1951 همکاری مخفیانه با سازمان سیا را آغاز کرد.

با توجه به گزارشی كه در سال 1996 منتشر شد، شمار كاركنان موساد به 1200 تا 1500 نفر از جمله 500 افسر می‌رسید و هر كدام از آن‌ها در سن پنجاه و دو سالگی بازنشسته می‌شدند. موساد، شبكه گسترده‌‌ای از مزدوران در سراسر دنیا در اختیار دارد و هم‌اكنون بیش از 35 هزار عضو (20 هزار كارمند و بقیه موقتی) دارد.

موساد از چندين بخش تشکيل شده است که مهم‌ترين آنها عبارتند از:

1. بخش عمليات و جذب مزدور؛ مسئوليت اين بخش فعاليت‌هاي جاسوسي در سراسر کشورهاي جهان است. جاسوسي نيز از طريق دفاتري که با عناوين مختلف فعاليت مي‌کنند صورت مي‌گيرد. موساد از سال 2000 براي جذب تعداد بيشتري از جاسوسان به تبليغات گسترده اقدام کرده است.

2. بخش فعاليت‌هاي سياسي و هماهنگي‌هاي بين‌المللي؛ اين بخش فعاليت‌هاي سياسي را با هماهنگي با سازمان‌هاي اطلاعاتي کشورهاي دوست و همچنين با کشورهايي که تل آويو با آن‌ها روابط نزديک ديپلماتيک ندارد مديريت مي کند. پاريس يکي از مهمترين مراکز راهبردي است که موساد در ان مستقر است و سفارت اسرائيل در فرانسه کانون اصلي عمليات جاسوسي و جذب جاسوس و همچنين فعاليت‌هاي سياسي و هماهنگي بين المللي است.


همه آنچه که باید درباره سرویس اطلاعاتی رژیم اسرائیل بدانید+تصاویر و فیلم
تصویری هوایی که گفته‌ می‌شود ساختمان اصلی موساد در سرزمین‌های اشغالی است.

3. بخش عمليات ويژه؛ ترورها و حذف فيزيکي شخصيت‌هايي که تهديدي براي امنيت اسرائيل محسوب مي‌شود از وظايف اين بخش است. اقدامات خرابکارانه پشتيباني نظامي و جنگ‌هاي رواني از ديگر وظايف اين بخش است.

4. بخش جنگ رواني؛ اين بخش مسئوليت جنگ رواني و تبليغات رسانه اي و عمليات فريبکاري را به عهده دارد.

5. بخش تحقيقات؛ تهيه گزارش‌هاي روزانه، هفتگي و ماهانه و گزارش‌هاي لحظه به لحظه از ماموريت‌هاي اين بخش است. ماموريت‌هاي اين بخش به عهده پانزده دفتر است که هرکدام يک منطقه جغرافيايي را پوشش مي دهند که امريکا کانادا کشورهاي اروپاي غربي امريکاي لاتين شوروي سابق چين افريقا کشورهاي مغرب عربي مغرب الجزاير و تونس ليبي عراق اردن سوريه و ايران را شامل مي شود. يک دفتر ديگر نيز به امور سلاح‌هاي هسته‌اي اختصاص دارد.

6. بخش علوم و فن­آوري؛ توسعه همه امکانات علمي و وسايل نوين فناوري براي حمايت از عمليات موساد از وظايف اين بخش است. موساد در اوريل سال 2001 اقدام به انتشار اعلاميه مهمي در مطبوعات اسرائيل جهت جذب مهندسان و دانشمندان متخصص در الکترونيک و رايانه براي کار در موساد کرد."

وظایف سازمان موساد بشرح ذیل است:

- جمع‌­آوری اطلاعات برون مرزی.

- جلوگیری از تولید سلاح­‌های غیرمتعارف توسط کشورهای دشمن.

- مبارزه با فعالیت‌های تروریستی برون مرزی.

- توسعه و حفظ روابط محرمانه دیپلماتیک.

- خروج یهودیان از کشورهایی که اجازه فعالیت آژانس­‌های مربوط به آلیا (کوچ اجباری یهودیان) را نمی­‌دهند.

- تولید اطلاعات استراتژیک، سیاسی، و عملیاتی.

- طراحی و اجرای عملیات ویژه برون مرزی.

 

شین بت (شاباک)

شین بت (شاباک) ISA سازمان اطلاعات و امنیت داخلی رژیم صهیونیستی است. «مدافعین همیشه پنهان حریم ملی» عنوان شعاری این سازمان بوده و در کنار موساد و آمان یکی از اضلاع مثلث جامعه اطلاعاتی اسراییل به شمار می­رود.

سرویس‌ اطلاعاتی رژیم اسرائیل؛ کلکسیونی از ناکارآمدی و شکست +تصاویر و فیلم

هنگام تاسیس دولت عبری تعداد مأموران اطلاعاتی و امنیتی آن 184 نفر بود. این افراد در آن زمان به دستور مقامات نظامی یك یگان نظامی موسوم به "شین بت" وابسته به ارتش صهیونیستی تشكیل دادند. شین بت خلاصه كلمه "خدمت به امنیت" است. "ایسر هارئیل"، از زمان شكل‌گیری این سازمان تا سال 1963 رئیس آن بود. نامبرده بعدها به ریاست موساد هم رسید. از جمله عملیات‌های موفق وی، عملیات ربایش و انتقال آدولف آیشمن -از مقامات ارشد حزب نازی آلمان در جریان جنگ جهانی دوم- از آرژانتین به اسرائیل بود.

همه آنچه که باید درباره سرویس اطلاعاتی رژیم اسرائیل بدانید+تصاویر و فیلمهمه آنچه که باید درباره سرویس اطلاعاتی رژیم اسرائیل بدانید+تصاویر و فیلم
ایسر هارئیل

شین‌بت در دهه اول شكل‌گیری‌ رژیم صهیونیستی مراقب تحركات دشمنان حزب كار كه تا سال 1977 بر "اسرائیل"‌ حكومت می‌كرد، بود. حزب كار، در این سال‌های طولانی توانست شین‌بت را به یك سازمان‌ اسطوره‌ برای حمایت از رژیم صهیونیستی در مقابل توطئه‌های داخلی و جاسوسان شوروی و فدائیان عرب كه با پشت سر گذاشتن سیم‌های خاردار وارد سرزمین‌های اشغالی می‌شدند، تبدیل كند.

وظایف عمده­ این سازمان عبارتست از:

· جمع آوری اطلاعات مربوط به داخل مرزهای اسرائیل و مناطق خودمختار فلسطینی

· خنثی‌سازی فعالیت‌های تروریستی

· معرفی سازمان­‌های تروریستی به مردم اسراییل

· بازجویی از مظنونین عملیات تروریستی

· انجام عملیات‌های اطلاعاتی و ضدتروریستی در کرانه­ باختری و نوار غزه

· فعالیت­‌های ضد جاسوسی

· حفظ امنیت جانی مقامات ارشد اسراییلی

· حفظ امنیت زیرساخت‌ها و مراکز دولتی

· حفظ امنیت پروازهای ملی

· مراقبت از سفارت‌های اسراییل در نقاط مختلف دنیا

 

 

امان

یكی از نهادهای سازمان اطلاعاتی اسرائیل بوده و از لحاظ اداری وابسته به فرماندهی ستاد مشترك ارتش صهیونیستی و تحت نظارت فرمانده این ستاد است. اما در كل، مجری تصمیمات شورای عالی امنیت ملی رژیم صهیونیستی می­‌باشد. به عبارت دیگر، می‌توان گفت كه این سازمان شبیه دایره اطلاعات نظامی و مشابه‌ آن در ارتش‌های دنیاست.

همه آنچه که باید درباره سرویس اطلاعاتی رژیم اسرائیل بدانید+تصاویر و فیلم
نشان سازمان اطلاعات نظامی رژیم اسرائیل

كلمه امان مشتق از عبارت عبری "اغاف مودیعین" و معنی آن دفتر اطلاعات و امنیت است و مخصوص امنیت نیروهای مسلح و جمع‌آوری اطلاعات مهم نظامی و تاكتیكی و عملیاتی درباره نیروهای مسلح عربی و توان سیاسی و اقتصادی ـ كه شاید بتوان برای كمك به نیروهای نظامی و پیشبرد اهداف در عملیات‌ها از آن استفاده كرد ـ‌ است.

همه آنچه که باید درباره سرویس اطلاعاتی رژیم اسرائیل بدانید+تصاویر و فیلم
ژنرال آویو کوچی رئیس پیشین آمان

امان با تجز